Breaking News
Loading...
Saturday, 7 April 2012

Info Post
Eating greek yogurt every day is pretty costly.  Depending on the brand, a small 6-oz container is anywhere from one to two dollars.  I've been buying the bulk containers, since I've been using it in smoothies as of late, which cuts down on the cost a little bit, but it's still about $3 for four servings.  I knew it was something I could probably make myself and save a lot of money on, but I thought it would be really time consuming, and I just never got around to it.  Finally, last week I was pretty much out of yogurt, and we had a lot of milk that we needed to use up, so I decided it was time.
I am so glad I finally took the plunge and made my own greek yogurt.  It is SO easy, and the yogurt is much more rich and creamy than what you buy at the store.  I usually don't like greek yogurt plain, but I can't stop dipping strawberries into this.  It's that good.  The kitty approves, too.  I let him lick off the spoon once I was all finished, and he's been wanting more ever since.
Read more »

0 comments:

Post a Comment